Термопомпите стават все по-популярни като отоплителна и охладителна система през последните години, но много хора не знаят, че за да работят, тези системи използват хладилни агенти. В тази статия ще разгледаме как работят хладилните агенти в термопомпите и какво е тяхното въздействие върху околната среда.
Благодарение на своите енергоспестяващи и ефективни характеристики, термопомпите са не само иновативна система за отопление, охлаждане и производство на битова гореща вода, но и ключов елемент в стратегията на Европейския съюз за борба с изменението на климата. Да, защото, както всички знаят, основната цел на Европейския зелен пакт е постигането на климатична неутралност до 2050 г. за всички държави от ЕС.
Декарбонизация
Европа регулира употребата на хладилни агенти с основната цел постигане на бърза декарбонизация. Термопомпите са важен съюзник за постигането на тази цел за декарбонизация, тъй като извличането на енергия, необходима за тяхната работа, от почвата, въздуха или подпочвените води води до пълно отпадане на необходимостта от използване на горим газ.
Енергийната ефективност на термопомпите
Като продукти, свързани с енергопотреблението, термопомпите попадат в обхвата на Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент от 21 октомври 2009 г., която регулира екологичното им проектиране и определя минималните спецификации за екодизайн. Директива, която през годините е довела до множество регламенти за прилагане, като например Регламент 813/2013 относно единичните и комбинираните отоплителни системи, и която само през 2021 г. е дала възможност за спестяване на над 120 милиарда евро в енергия. Директива 2010/30/ЕС от 19 май 2010 г. въведе енергийно етикетиране за енергозависими продукти, включително термопомпи, което подчертава тяхната консумация чрез посочване на енергиен клас и други определени параметри.
Използването на енергия от възобновяеми източници
Когато говорим за енергия от възобновяеми източници, не може да не споменем т. нар. Директива за енергия от възобновяеми източници (2009/28/ЕО), директива, насочена към развитието и разпространението на чиста енергия във всички сектори на европейската икономика, която непрекъснато разширява целите си през годините. След като беше постигната първоначалната си цел от поне 20% производство на енергия от възобновяеми източници до 2020 г., като потреблението се е увеличило от 12,5% през 2010 г. до 21,8% през 2021 г., Европейската комисия предложи да се достигне 40% до 2030 г. С RePowerEU, планът, стартиран през май 2022 г. в отговор на възникващите проблеми на енергийния пазар, причинени от руската инвазия в Украйна, идеята е този процент да се увеличи до 45%.Но не само това: чрез тази инициатива страните от ЕС намалиха зависимостта си от руски горива, спестиха около 20% от енергията и въведоха таван на цената на газа и петрола.

